Biometria w ewidencji gości?

Tak, tak, trudno sobie to wyobrazić, ale są pewne organizacje, które chcą i mogą z powodzeniem zastosować biometrię w systemie ewidencji gości oraz ich wizyt. Artykuł ten zamieszczony został na blogu nie z powodu rozważań nad możliwościami takiego użycia biometrii, ale na podstawie konkretnego wdrożenia systemu SEG-FP-CCTV.

Zastanówmy się, jakie organizacje mogłyby stosować biometrię do identyfikacji osób w systemie ewidencji gości?
Wszystkie – odpowie ktoś. Teoretycznie tak, ale my się teorią przesadnie nie zajmujemy 🙂 Wielu gości, od których zażądanoby udostępnienia cechy biometrycznej w tym celu, zapewne odwróciłoby się na pięcie i podziękowało za taką wspaniałą „gościnność”.

Wracając do pytania – wyobraźmy sobie organizacje, które mają na swoim terenie dwa obszary dostępu dla gości, mianowicie:

  1. obszar ogólnie łatwo dostępny (np.: część biurowa, kantyna/stołówka),
  2. obszar o zaostrzonej kontroli i ograniczonym dostępie (np.: tajne pomieszczenia, serwerownie, izolowane obszary produkcyjne).

Dodatkowo załóżmy, że w obszarze B), gośćmi są osoby, które wielokrotnie (ogólnie stosunkowo często) je odwiedzają i za każdym razem zobowiązane są do podania swoich, szczegółowych danych osobowych. Znajdziemy takie organizacje? – jasne, że tak np.: jednostki służb mundurowych (wojsko, policja, straż..) czy też firmy oferujące usługi hostingu lub kolokacji serwerów (obszar naszego wdrożenia).

Znaleźliśmy organizacje, a teraz zastanówmy się, którą cechę biometryczną zastosować jako identyfikator? Z technicznego punktu widzenia, każda ze stosowanych w praktyce się do tego nadaje. W przypadku naszego wdrożenia zastosowaliśmy wzorce odcisków dwóch palców – przy czym identyfikacja następuje w oparciu o jeden, dowolny z nich. Optymalizacja w tym przypadku to wybór pomiędzy niższym<>wyższym stopniem bezpieczeństwa technologii biometrycznej, a niższym<>wyższym kosztem rozwiązania.

Graficznie przedstawilibyśmy to jak na poniższym rysunku.

koszt-bezpieczenstwo-biometrii

Proszę nie sugerować się skalą – istotne są tylko relacje pomiędzy poszczególnymi technologiami biometrycznymi. Jak wspomniałem wcześniej, w naszym wdrożeniu zaproponowaliśmy Klientowi zastosowanie wzorca odcisku palca z kilku następujących powodów:

  • Ekonomiczność rozwiązania.
  • Łatwość zastosowania (wdrożenia i korzystania).
  • Możliwość pobrania nowego wzorca/ów/ w przypadku uszkodzenia poprzednio używanego (teoretycznie można zapisać do 10-iu wzorców czyli jeden na każdy palec, jednak w praktyce do 8-iu ponieważ najmniejsze palce dłoni nie najlepiej się do tego nadają). Zwróćmy uwagę że w przypadku pozostałych cech biometrycznych ta funkcjonalność jest nieosiągalna.

We wdrożonym systemie, wzorzec odcisku palca jest pointerem do bazy danych, co pozwala ochronie błyskawicznie uzyskać wszelkie informacje dotyczące osoby gościa zarówno imienne, teleadresowe, jak i dotyczące uprawnień w trakcie pobytu na terenie obiektu (strefy o zaostrzonej kontroli). Tacy goście, zamiast każdorazowo wypełniać szczegółowy formularz na wejściu, chętnie zarejestrują swoje wzorce biometryczne, dzięki czemu pobyt na recepcji będzie krótki. Natomiast z punktu widzenia Klienta (właściciela obiektu) identyfikacja jest szybka i pewna, co także przynosi oczekiwane efekty. Jako ciekawostkę dodam że poza rejestracją elektroniczną danych gości oraz wizyt, rejestrujemy w systemie także obraz z wejść i wyjść, pobierany on-line z kamer IP – aż chce się zacytować fragment z mojego ulubionego filmu „nie wytrzymam, permanentna inwigilacja” 🙂

Szkic systemu ewidencji gości wykorzystującego biometrię:

config-segfpcctv

Dodatkowe informacje znajdziesz tu: SEG-FP-CCTV.

Pozdrawiam
Andrzej Smętek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *