Biometria – pobieranie wzorca odcisku palca
Na rynku istnieje wiele terminali z modułami do skanowania odcisków palców. W specyficznych modelach, w których skanery mają nietypową budowę oraz nietypowe rozmieszczenie w bryle obudowy terminala, uwagi poniższe mogą nie być precyzyjne, niemniej jednak dla większości produktów dostępnych na rynku okażą się przydatne.
Zasady prawidłowego pobierania wzorca odcisku palca
Krok 1
Przyłóż palec wskazujący lub kciuk pierwszym zgięciem (od czubka palca) na krawędzi lub lekko powyżej (krótki palec) skanera pod lekkim kątem jak pokazano na zdjęciu powyżej.
Krok 2
Przyciśnij palec do okienka skanera i krótko przytrzymaj aż rejestrator zasygnalizuje prawidłową lub błędną identyfikację odcisku. W razie błędu powtórz od kroku 1.
Efekt
W efekcie prawidłowego pobrania odcisku otrzymywany jest obraz w miarę centrycznie rozmieszczony w okienku skanera. Na podstawie tego obrazu budowany jest wzorzec (templet) i stanowi on identyfikator biometryczny osoby.
Podczas wprowadzania wzorców odcisków palców należy zwrócić uwagę na czystość palca oraz czystość szybki skanera. Zabrudzenia utrudniają prawidłowe pobranie wzorca oraz późniejszą identyfikację.
Najczęstsze błędy podczas pobierania wzorca odcisku
Palec zbyt daleko wsunięty w szczelinę skanera.
Palec przesunięty w jedną stronę (tu w lewo) w stosunku do osi skanera.
Palec umieszczony skośnie w stosunku do osi skanera.
Opuszek palca nie spoczywa na skanerze.
Plec zbyt mało wsunięty w szczelinę skanera.
Zgięty palec, jedynie czubek palca spoczywa na skanerze.
Słabo dociśnięty palec do płytki skanera (niewyraźny wzorzec).