Identyfikatory sztuczne, proste w fizycznej KD – karty elektroniczne stykowe.

Historia jest stosunkowo krótka. W 1968 roku złożono pierwsze wnioski patentowe związane z kartami elektronicznymi. W 1974 roku opatentowana została koncepcja pamięci karty. W 1977 roku wynaleziono pierwszy mikroprocesor karty inteligentnej. Następnie …

W każdym razie, pierwsze masowe wdrożenie kart stykowych miało miejsce w 1983 roku, pojawiły się jako nośniki impulsów w systemach telefonii tradycyjnej. Od 1990 roku weszły do powszechnego użycia w telefonii komórkowej oraz bankowości.

Wymiana danych między kartą a czytnikiem odbywa się przez styki, które muszą zapewniać stabilne połączenie elektryczne.

Tak zaawansowane rozwiązanie technologiczne musiało trafić także do fizycznej kontroli dostępu.

Do trwałości karty i samego nośnika danych, nie można było mieć zastrzeżeń. Koszt też był dosyć atrakcyjny. W zakresie bezpieczeństwa przenoszenia danych, karty stykowe w tamtym okresie były bezkonkurencyjne i dynamicznie się rozwijały.

Jednak mimo tych wszystkich zalet karty stykowe nie zagościły na długo w systemach KD. Powodów było kilka.

Najważniejszym była zawodność urządzeń do odczytu kart. Styki, które sprawdzały się w czytnikach „komputerowych”, szybko zużywały się w urządzeniach odczytujących setki, a nawet tysiące kart dziennie. Dodatkowo odczyt danych zależny był od dokładnego pozycjonowania styków karty i czytnika względem siebie, a w intensywnie używanych czytnikach prowadnice karty ulegały wytarciu.

Wymyślono nowe rodzaje styków w czytnikach – opadające, rolkowe, nowe rodzaje prowadnic itd.

Pewnie dopracowano by to rozwiązanie. Jednak pojawiło się medium, które zachowując wszystkie zalety kart stykowych, nie posiadało ich wad. Oferowało przy okazji większy komfort pracy i prostotę obsługi i co niezmiernie ważne, niezawodne czytniki. Tak na rynek masowo wkroczyła karta zbliżeniowa.

A karty stykowe? Dalej mają się bardzo dobrze, pracując w logicznej kontroli dostępu, w rozwiązaniach PKI, aplikacjach bankowych, gsm…

Karta stykowa schemat

<<<<< Zapraszam do dalszej lektury >>>>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *